RANKING KART GRAFICZNYCH 2023/2024 – NAJLEPSZE MODELE NA PREZENT DLA GRACZA
Prezenty

Ranking kart graficznych 2023/2024 – Najlepsze modele na prezent dla gracza

Ranking kart graficznych 2023, 2024 - Wybór najlepszego modelu dla graczy i twórców. Sprawdź nasze zestawienie wydajności, efektywności energetycznej i opłacalności.

Bez wątpienia najważniejszą częściom komputera dla gracza jest karta graficzna, aby prezent nie okazał się klapom nie możesz zgłębić tego tematu po łebkach!

Nie martw się jednak w ten artykuł to nie tylko prosty ranking kart graficznych. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na pisane tak krótko i prosto jak się da.

Rynek kart graficznych jest dynamiczny i co roku pojawiają się nowe modele, które podbijają serca graczy i twórców. Portfolio producentów, takich jak NVIDIA, AMD czy Intel, stale się rozszerza, a my staramy się nadążyć za nowościami. W 2023 roku nie spodziewamy się już większych premier (za wyjątkiem plotek o wersjach SUPER), więc to idealny czas na podsumowanie i stworzenie rankingu kart graficznych.

Ranking kart graficznych na rok 2023 przynosi wiele interesujących nowości. Producentom udało się poszerzyć swoje portfolio o nowe modele, i nie zapowiada się na jakieś spektakularne premiery w najbliższym czasie (pomijając plotki o wersjach SUPER). Zarówno NVIDIA, AMD, jak i Intel mają wiele do zaoferowania na różnych półkach cenowych. Nasz ranking kart graficznych jest podzielony na dwie kategorie wydajności – z wyłączonym i włączonym ray tracingiem. Dlatego też, z jaką kartą graficzną warto się zapoznać w roku 2023 i 2024?

Ranking kart graficznych – Wydajność z ray tracingiem

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, testy wydajności potwierdzają, że liderem w grach z aktywnym śledzeniem promieni jest RTX 4090 od NVIDIA. AMD, niestety, nie ma tu zbyt wiele do powiedzenia. Ich najwydajniejsza karta, Radeon RX 7900 XTX, nie dorównuje nawet GeForce RTX 3080 Ti z poprzedniej generacji.

Radeon RX 7900 XTX zajmuje czwarte (a tak naprawdę piąte, jeśli uwzględnimy RTX 4090) miejsce w rankingu. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę modele takie jak RTX 3090 lub RTX 3090 Ti, byłby jeszcze niżej.

Ranking kart graficznych – Wydajność z ray tracingiem

Ranking kart graficznych – Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna to stosunek wydajności do zużycia prądu. Nawiasem mówiąc, wysoka wydajność nie zawsze oznacza wysoką efektywność energetyczną, a na to powinniśmy zwracać uwagę. Wysokie zużycie energii elektrycznej jest typowe dla wydajnych modeli, dlatego warto rozważyć, jakie kryteria są dla nas najważniejsze.

Najefektywniejsze karty graficzne to te, które oferują zadowalającą wydajność przy umiarkowanym zużyciu prądu. Oczywiście, modele o najwyższej wydajności mogą zużywać więcej energii, dlatego warto dokładnie zastanowić się, jakie są nasze priorytety.

Ranking kart graficznych – Efektywność energetyczna

Ranking kart graficznych – Opłacalność

Kryterium opłacalności, czyli stosunek ceny do wydajności, jest kluczowym aspektem wyboru karty graficznej. Chcemy, aby nasza inwestycja przynosiła jak najlepsze rezultaty. Oczywiście, im wydajniejsza karta, tym zazwyczaj wyższa cena. Dlatego istotne jest znalezienie złotego środka między ceną a wydajnością.

Najbardziej opłacalne karty graficzne można znaleźć w różnych półkach cenowych. Dla użytkowników z ograniczonym budżetem, Intel ARC A750 lub Radeon RX 6600 to dobre opcje. Oczywiście, ceny kart graficznych mogą się zmieniać, dlatego zawsze warto śledzić aktualne oferty.

Ranking kart graficznych – Opłacalność

Wybór karty graficznej – podsumowanie

Podsumowując nasz ranking kart graficznych na rok 2023, warto wziąć pod uwagę kilka modeli, które prezentują się szczególnie interesująco. Oto kilka rekomendacji w zależności od dostępnego budżetu:

  • Do 1000 zł: AMD Radeon RX 6600 lub RX 6650 XT (jeśli dostępny w cenie)
  • Do 2000 zł: AMD Radeon RX 6700 XT lub NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti
  • Do 3000 zł: AMD Radeon RX 7800 XT lub NVIDIA GeForce RTX 4070
  • Do 4000 zł: AMD Radeon RX 7900 XT lub NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti
  • Ponad 4000 zł: NVIDIA GeForce RTX 4090

Ostatecznie wybór zależy od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Istnieje wiele czynników, które wpływają na wybór karty graficznej, takie jak rodzaj gier, jakie grasz, budżet, który jesteś w stanie przeznaczyć, oraz inne preferencje. Ważne jest, aby dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i wybrać kartę, która najlepiej je zaspokoi.

Najlepsza karta graficzna:

Jeśli zależy Ci na absolutnie najlepszej karcie graficznej, to NVIDIA RTX 4090 jest liderem. Ta karta graficzna oferuje niesamowitą wydajność zarówno w grach z ray tracingiem, jak i bez. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości wizualizacji i wydajności, to warto rozważyć ten model.

Podsumowanie rankingu kart na prezent

Wybór karty graficznej zależy od twoich indywidualnych potrzeb i budżetu. Z naszego rankingu wynika, że NVIDIA RTX 4090 to absolutny lider pod względem wydajności, zwłaszcza w grach z ray tracingiem. Jednak AMD również ma ciekawe modele do zaoferowania, zwłaszcza w kwestii opłacalności. Wybór najlepszej karty graficznej zależy od twoich priorytetów – czy zależy ci na najwyższej wydajności, efektywności energetycznej czy stosunku ceny do wydajności. Ostatecznie to twoje potrzeby i preferencje decydują, która karta graficzna będzie dla ciebie najlepsza.

"Podróżnik, który nigdy nie opuszczał swojego miasta, ale przemierzył cały świat poprzez tradycje i kultury." Wojtek, choć z wykształcenia jest historykiem sztuki, od zawsze fascynowały go różnorodne kultury i tradycje świętowania na całym świecie. Jego pasja do odkrywania nowych miejsc i kultur zaowocowała tym blogiem. Wojtek jest nie tylko autorem wielu artykułów, ale także duszą tego miejsca, które stało się przystanią dla wszystkich, którzy chcą świętować życie w pełni. Jego legenda mówi, że posiada tajemniczy notes, w którym zapisane są wszystkie tradycje świata. Czy to prawda? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne - Wojtek zawsze ma coś ciekawego do opowiedzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *